ولی حضانت به معنای نگهداری و تربیت فرزند میباشد

2. اگر در تربیت فرزند بین پدر و مادر اختلاف سلیقه و دیدگاه وجود داشته باشد و نتوانند با مشورت به یک نظر مشترک برسند، نظر پدر مقدم میشود؛ مگر اینکه دیدگاه وی مخالف با دین یا احکام دینی باشد. در آیه «وَ وَصَّىَ بهِا إِبْرَاهِمُ بَنِيهِ وَ يَعْقُوبُ يَا بَنىِّ إِنَّ اللَّهَ اصْطَفَى لَكُمُ الدِّينَ فَلَا تَمُوتُنَّ إِلَّا وَ أَنتُم مُّسْلِمُونَ»، حضرت ابراهیم(علیه السّلام) و حضرت یعقوب(علیه السّلام)، پسرانشان را به آیین خود، یعنی پیروی از دین حق و اسلام توصیه کردند. پیامبر(صلی الله علیه و آله و سلّم) به او فرمود: «تُحْسِنُ اسْمَهُ وَ أَدَبَهُ وَ ضَعْهُ مَوْضِعاً حَسَناً: نام و تربیتش را نیکو کن و برای او شغلی در نظر بگیر». یکی از حقوق اصلی آدمی، حق تعلیم و تربیت است؛ اما روش تربیتی قرآن در مورد کودک، بر پایه آگاهیبخشی و مهربانی استوار است؛ بدین معنا که تعامل و ارتباط با کودک باید از همان ابتدا با محبت همراه باشد: «وَ إِذْ قَالَ لُقْمَانُ لاِبْنِهِ وَ هُوَ يَعِظُهُ يَابُنىَّ لَا تُشْرِكْ بِاللَّهِ إِنَّ الشِّرْكَ لَظُلْمٌ عَظِيمٌ: هنگامى را که لقمان به پسرش در حالى که او را پند مىداد، گفت: اى پسر عزیزم، براى خدا شریک و همتا قرار مده؛ زیرا شرک، ظلمى بس بزرگ است».

این دو آیه، نمونهای از روش انبیا و اولیای الهی در بیان مفاهیم اعتقادی است که با لحنی مهربانانه فرزندان را با عبارت (یا بُنَیَّ) مورد خطاب قرار دادهاند. خانواده، محبوبترین بنیاد و بنیان اجتماعی از دیدگاه اسلام است و زن و شوهر، کانون پر مهر خانواده را تشکیل دادهاند که کودک، محصول این پیوند است. جنین بعد از استقرار در رحم، مانند دیگر انسانها از حق حیات برخوردار است و نباید مورد ظلم قرار بگیرد. انضباط مدرسه او را از آزادیهای بازی محروم میکند، انضباطی که برای یک کودک سنگین و دشوار و گاهی نیز بی رحمانه است ، از مشکلات دیگر مدرسه این است که کودک باید خواندن و نوشتن بیاموزد و با همکلاسان خود سازش نماید و از لوازم تحریر خود نگهداری کند. ائمه اطهار(علیهم السّلام) وظایف والدین و چگونگی تربیت اسلامی را به تفکیک سن، در یک سیستم تربیتی منسجم ترسیم نمودهاند. باید کودکانی آگاه، قوی، سرشار از اعتماد به نفس تربیت کرد و در حد نیاز به آنها نکات تربیتی در زمینۀ جنسی را آموخت. حساس ترین وظیفه پدر و مادر در برابر فرزندانشان، تربیت صحیح آنان است.

برای کودک، نامی انتخاب کنید؛ زیرا بچهای که سقط شده است، در روز رستاخیز شما را ملاقات میکند و به پدر خود میگوید چرا برای من اسمی انتخاب نکردی؟ در این قبیل موارد از یک ضرب المثل غلط استفاده میکنند ( بچه باید به دل عزیز و به چشم خوار باشد ) ، د رحالی که چنین نباید باشد و طفلی که به دل شما عزیز است به چشم و عمل و دل هم باید عزیز باشد. این نشان دادن نباید به صورت کلامی باشد بلکه باید در عمل این مسئله را درک کنند. بهعبارتدیگر، همانطور که از عنوان اینگونه مؤسسات در نظام حقوقی ایران برمیآید، هدف اولیه نگهداری مددجویان، نهتنها حبس آنان در یکزمان ثابت و غیرقابل انعطاف، بلکه اصلاح و تربیت آنان بوده و هر زمان که این هدف محقق شود، دلیلی بر ادامه حضور مددجو در کانون اصلاح و تربیت وجود نخواهد داشت. بسیاری از زنان به درس یا کار مشغول هستند و زمان زیادی را بیرون از خانه میگذرانند.

از دیگر حقوق کودک، فراهم کردن شرایط بازی متناسب با سن اوست که به رشد جسمی، روحی، فکری و عاطفیاش کمک بسیاری میکند. چنین القایی نه تنها در مورد زبان، بلکه در موارد دیگر نظیر فرهنگ اقتصاد و … تربیت فرزند از اصلی ترین نکاتی است که باید مورد توجه قرار گیرد، به همین سبب مهم ترین نکاتی را که باید در تربیت فرزندانتان رعایت کنید برای شما گرد آوری کرده ایم. امام صادق(علیه السّلام) فرموده است: «أَكْثِرُوا مِنْ قُبْلَةِ أَوْلَادِكُمْ فَإِنَّ لَكُمْ بِكُلِّ قُبْلَةٍ دَرَجَةً فِي الْجَنَّةِ: فرزندان خود را زیاد ببوسید؛ زیرا برای شما در هر بوسیدن، درجهای در بهشت است». همراهی و مشارکت والدین در بازی با کودک، مسأله دیگری است که در روایات به آن توجه شده است؛ چنانکه امام علی(علیه السّلام) فرموده است: «مَنْ كَانَ لَهُ وَلَدٌ صَبَا: هر کسی بچهای دارد، باید با او بچگی کند». شناخت این سیستم خانواده نشان می دهد که چرا یک دقیقه مداخله درمانی در یک دوره بحرانی منجر به تغییرات وسیعی می شود از آن جایی که والدین نقش اساسی را در تربیت فرزند خود دارند ، میزان درگیری آن ها در فرایند درمانی کودک زیاد است .

دیدگاهتان را بنویسید