مقاله تربیت کودکان و نوجوانان به وسیله آموزش و پرورش

» (نساء / 1) «از آن دو مردان و زنان فراوانى (در روى زمین) منتشر ساخت.» آیه شریفه نقش مشترک و همانند براى زن و مرد در تکثیر و گسترش نسل آدمیان، قائل مىشود. وقتی کودک ببیند خود والدین برای حرف یکدیگر ارزشی قائل نیستند او نیز برای حرفهایشان ناخودآگاه ارزشی قائل نخواهد بود. در این دنیایی که هر روز در حال پیشرفت هست باید والدین هم اطلاعات خود را در مورد تربیت فرزندان به روز کنند و اطلاعاتی درباره تربیت فرزند از نظر روانشناسی بدانند تا بتوانند در تربیت فرزندان خود هم نظر باشند. شما می توانید با انجام مشاوره به صورت حضوری و تلفنی و همچنین مشاوره آنلاین روانشناسی از خدمات کلینیک پیروزی بهره مند شوید. اگر می خواهید رفتار کودک خود را درک کرده و هر مشکلی را که به طور موثر و با اطمینان تجربه می کند حل کنید، لطفاً هم اکنون با کلینیک پیروزی، بهترین کلینیک روانشناسی شرق تهران از طریق شماره تلفن های درج شده تماس حاصل فرمایید. امام علی علیه السلام در نهج البلاغه،حکمت 352 اینگونه میفرمایند: بیشترین همّ خود را صرف تامین نیازهای مادّی خانواده و فرزندانتان نکنید.

هرگز هرگز هرگز همسرتان را نزد فرزندتان تحقیر نکنید. اگر شما می خواهید به کودکان خود یک طرح سالم برای زندگی بدهید و از تبدیل شدن فرزندتان به فردی چاق با اعتیاد به تلویزیون، فیس بوک یا بازی جلوگیری کنید یک بار دیگر الگوی عادت های خوب ضروری است! اجازه دهید فرزندتان از وجود و تصور یک پدر یا مادر قوی لذت ببرد. فرزند شما به یک پدر و مادر قوی نیاز دارد. کودک برای داشتن عزت نفسی قوی لازم است بدون قید و شرط دوست داشته شود. زمانی که والدین بر سر امورات فرزندان اختلاف نظر داشته باشند کودک یا باید سعی کند هر دوی آنها را رای نگاه دارد یا قید رضایت یکی یا هر دوی آنها را بزند و به تاییدهای خارج از خانواده روی بیاورد. وقتی با فرزندان تنها هستند با آنان همبازی شوند و یا ورزش کنند. کارشناسان ما می توانند با ارائه مشاوره کودک به شما عزیزان شما را در تربیت فرزندانتان یاری دهند.

شما روز به روز، سال به سال به آن تبدیل می شوید. والدین برای کودک سمبل بزرگترهایی عاقل، باغ و با تجربه هستند که کودک مسیرشان را الگوی خود قرار دهد اما وقتی ببیند خود والدین به چنین مسیری اعتقاد ندارند و بر سر آن با هم اختلاف دارند او نیز به درایت والدین شک خواهد کرد. اگر کودکان از ترس تنبیه کارهایی انجام دهند و نه از اشتباهات خود درس بگیرند، هرگز قطب نمای اخلاقی درونی نخواهند داشت. به علاوه تنبیه بدنی فرزند موجب می ­شود پدر یا مادر مجبور به پرداخت دیه برای صدمه ای که وارد شده بشوند. در این بازه سنی لحن صدا حین صحبت و حالات چهره بهترین معلم ها به شمار می روند و نیاز به هیچگونه واکنش اضافی مانند تنبیه فیزیکی یا کلامی نخواهد بود. تا جایی که میشود این موضوع را بین خودتان حل کنید، هرگز نگویید من کاری ندارم پدرت میداند، یا مادرت مسئول است. کودک بین دو نفر معلق میماند و مجبور است گاهی به روش پدر و گاهی به روش مادر رفتار کند. هنگامی که دو نفر با یکدیگر ازدواج می کنند، طبیعتا شخصیتها و رفتارهای متفاوتی دارند. لازم نیست حتما فقط نظر یک نفر اعمال شود. تحقیقات نشان داده زمانی که پدر و مادر در تربیت فرزند تفاهم نداشته باشند مشکلات رفتاری بیشتری در فرزندانشان نسبت به سایر کودکان در خانوادههایی که این موضوع برایشان چالش نیست وجود دارد.

اگر یک فرد بزرگسال می خواهد کودکش شاد، دوست داشتنی، متفکر و محترمانه بزرگ شود، باید رفتاری را که می خواهند فرزندانش رشد دهند نشان دهد. و سومین مورد این که والدین رفتار بد را پاداش می دهند و باید با همسرتان قوانین برای تربیت کودک تعیین نمایید و بر اساس آن تربیت و آموزش دهید . مثلا نوجوان به سمت مادر بیشتر میرود چون اجازه میدهد بیشتر با گوشیاش بازی کند و اگر پدر بخواهد جلوی این اتفاق را بگیرد دشمنی به نظر میرسد که او را درک نمیکند! نباید برای تایید گرفتن از پدر و مادر تلاش کند. در این میان و کودک در کنار هر کسی که باشد، قانون برای طرف مقابل هم یکسری حق و حقوق را در نظر میگیرد که نگهدارنده کودک باید آنها را رعایت کند. مگر اینکه پدر یا جد پدری در صورتی که تنها ولی قهری باشند برای پس از فوت خود مادر را به عنوان وصی بعد از خود تعیین کنند،در ان صورت مادر را می توان همانند پدر و جد پدری ولی خاص کودک شمرد(ماده۱۱۹۴ قانون مدنی)ولی اختیاراتش در حدودی خواهد بود که پدر و جد پدری تعیین می کند و مادری که وصی منصوب از جانب پدر و یا جد پدری است،هیچ گاه جایگاه ولی قهری را در قوانین نخواهد داشت.

دیدگاهتان را بنویسید